Litoterapi Nedir?

 

Litoterapi; ruh, beden ve zihin dengesini sağlamak amacıyla kristallerin enerjilerinden faydalanılmasının bilimi ve sanatıdır.


Doğal kristaller şekilleri ve renkleri ile antik çağlardan beri insanları etkilemiştir. Yüzyıllar boyunca bu taşlar, sadece estetik amaçlı değil, enerji vermesi ve iyi olma hali için de kullanılmıştır. Antik Mısırlılar ve Yunanlılar, Aztekler, Mayalar ve İnkalar, Babilliler ve Çinliler kendilerini hastalıklardan korumak, ritüel ve korunma amaçları ile kristal taşlardan yararlanmışlardır. Bilimsel temele dayanan mineral terapisinin kurucusu Michael Gienger kabul edilir. 

Litoterapi

Fransa'da ilk kez 1965 yılında resmi bir homeopati dalı olarak kabul edilmiştir. 1974'te Claude Bergeret ve Max Tétau tarafından yapılan çalışmalar ile de günümüzde kullanılan bir terapi yöntemi haline gelmiştir.

Yunanca "taş" anlamına gelen "litos" kelimesinden türetilen bu terapi, doğal iyi olma yöntemidir.  İnsanoğlu varlığını korumak, sürdürmek ve doğa ile uyum içerisinde yaşamak için bitkileri ve kristalleri araç olarak kullanmışlardır. Kristaller, titreşimleri ile  rahatlatıcı etkiye sahiptir. Tarihte kullanılan kristallere birkaç örnek verecek olursak;


Ametist

Morumsu eflatun (leylak, erguvan, lavanta) renginde olan Ametist, oldukça şeffaf (saydam) bir taştır. Kuvars ailesindendir. Ametist, barış ile ilişkilendirilen değerli bir taştır.


Sitrin

Taşının ismi, rengi nedeniyle, Yunanca limon anlamına gelen “citron, citrus” kelimesinden türetilmiştir. Kristal kuvars taşının, limondan portakala kadar değişen sarının değişik tonlarında alt türüdür. Bolluk bereket taşlarından biridir. Eskiden ticaretle uğraşan kişiler, bu taşı kasalarında saklar ve kasadaki parayı bereketlendirdiğine inanırlardı.


Akik

Eski çağlardan beri, süs eşyası, mücevher, bazen de olumsuz enerjilere karşı koruyucu veya olumsuzlukları ortadan kaldırıcı etmen olarak kullanılmıştır. Çok fazla renkte ve çeşitte bulunabilirler. Peygamberimizin mühür olarak kullandığı yüzük, kırmızı akik taşlıdır. Kırmızı akik taşına “Yemen Taşı” adı da verilmiştir.


Pembe Kuvars (Rose Kuvars)


Kristal kuvarsın nadir bulunan bir cinsidir. Işıltısı ve rengi nedeniyle “Gül Kuvars” olarak adlandırılmıştır. Rengi uçuk pembeden gül kırmızısına doğru değişir. Antik dönemde aşk ve sevginin sembolü olarak kullanılan bu taş, Roma döneminde devlet mühürlerinin yapımında kullanılmıştır.