Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi, aromatik bitkilerden elde edilen esansiyel yağların kişinin ihtiyaç ve yaşam tarzıyla uyumlu olarak kullanımıdır. 


Bitkilerin koku veren bölümlerinin sıvı veya buhar yoluyla direkt olarak veya inhalasyonla yapılan bu doğal terapi uygulamalarında, bireye özgü ihtiyaçlar ve sorunlar göz önüne alınarak formüle edilen karışımlar kullanılır. Aromaterapiyi, doğanın özünün insanın tenine, zihnine ve ruhuna dokunuşu olarak tanımlamak da mümkündür...  


Yüzyıllardır insan hayatında olan aromatik yağlar; genellikle, duygusal ve ruhsal yönden daha iyi olmak, sükunet ve huzur içinde yaşamak; beden- zihin-ruh dengesini sağlamak; bunları aynı anda ve birlikte canlı/güçlü tutmak için kullanılmıştır. 


Aromaterapinin özündeki holistik (bütüncül) bakış açısı, günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Yüzyıllardan bu yana zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmak, negatif duyguları bertaraf etmek ve ruh halini dengelemek için aromaterapide uçucu ve sabit yağlar kullanılır.


Uçucu yağlar yani aromatik esansiyel yağlar, bitkinin, yaprak, çiçek, kök, sap, dal, meyve, tohumlarından elde edilirler. Saf haldeki esansiyel yağlar son derece konsantredir. Etkileri, bitkinin kendisini kullanmaktan 100 ila 10,000 kez daha yoğundur. Bunun için onlara; bitkilerin "yaşam gücü" veya "ruhu” da denir. Sudan hafiflerdir, oda ısısında kapakları açık kaplarda bırakıldığında tamamen uçarlar. Bu nedenle teknik olarak onlara “uçucu yağlar” denilse de; hoş kokulu olduklarından, genellikle esans / eterik yağ gibi isimlerle de anılırlar.  


Sabit yağlar, doğadaki bitkilerin meyve ve tohumlarından elde edilen yağların bir kısmını oluşturur. Bu yağlar uçucu nitelikte değildir ve suda çözünmezler. (Zeytinyağı, ayçiçek yağı vb.) Sabit yağların kalitesi ve sağlık açısından etkinliği, elde ediliş yöntemlerine göre değişir. En çok tercih edilen soğuk sıkım (cold press) yöntemidir. Bu yöntemle elde edilen yağlar sıcağa ya da herhangi bir kimyasala maruz kalmadıkları için, içerdikleri hassas doğal maddeler zarara uğramaz.